CHERY Super Hybrid (CSH) to kompletna architektura napędu plug-in, nie silnik elektryczny dołożony do spalinowego. Opiera się na silniku ACTECO 1.5 T-GDI o sprawności cieplnej 44,5%, dedykowanej przekładni DHT o sprawności do 98,5% i baterii o klasie IP68, pracującej w czterech trybach przepływu energii. Technologię rozwijaną od 2001 roku chroni ponad 29 000 patentów, a w Polsce korzysta z niej pięć modeli, od Tiggo 4 HEV po flagowy Tiggo 9 PHEV. CHERY jest dziś drugim producentem hybryd plug-in w kraju, z 86% udziałem napędów zelektryfikowanych w sprzedaży.
Hybryda plug-in to jedno z trudniejszych zadań inżynierskich w motoryzacji. Trzeba pogodzić dwa układy napędowe, dwa źródła energii i dziesiątki scenariuszy jazdy w jednym aucie, które ma być oszczędne na prądzie i sprawne, gdy prądu zabraknie. Łatwo zrobić to źle: dołożyć silnik elektryczny do klasycznej skrzyni i liczyć, że oprogramowanie jakoś to pogodzi. CHERY Super Hybrid pokazuje, jak wygląda rozwiązanie zaprojektowane od zera, w którym każdy element służy jednemu celowi: żeby energia z paliwa i z gniazdka marnowała się jak najmniej. Rozłożyliśmy tę technologię na części.
SPIS TREŚCI
ToggleSilnik, który marnuje mniej niż połowę energii
Punktem wyjścia każdej dobrej hybrydy jest silnik spalinowy zaprojektowany nie do samodzielnej pracy, lecz do współpracy z napędem elektrycznym. W CSH tę rolę pełni jednostka ACTECO H4J15, benzynowy silnik 1.5 T-GDI piątej generacji o sprawności cieplnej 44,5%. Ta liczba jest sednem całej konstrukcji.
Sprawność cieplna mówi, ile energii z paliwa trafia na koła, a nie w ciepło. Przeciętny silnik benzynowy zamienia na pracę mechaniczną 35-38% energii zawartej w paliwie; resztę rozprasza jako ciepło w chłodnicy i spalinach. Wynik 44,5% należy do absolutnej światowej czołówki jednostek seryjnych. Osiągnięto go przez inteligentne zarządzanie temperaturą, zmienną pompę oleju, podwójne masowe koło zamachowe i hydrauliczne poduszki silnika. W hybrydzie ten silnik nie musi radzić sobie z całym spektrum obciążeń, bo od ruszania i miejskiej szarpaniny uwalnia go silnik elektryczny. Może więc pracować niemal wyłącznie w wąskim, najbardziej efektywnym zakresie obrotów, a to właśnie tam różnica między 38 a 44,5% procentuje wyraźnym spadkiem spalania.
Chery Super Hybrid z bliska: dedykowana przekładnia DHT i cztery drogi mocy
Gdyby ten silnik połączyć ze zwykłą skrzynią biegów, większość jego przewagi by zniknęła. Dlatego sercem CSH jest dedykowana przekładnia hybrydowa DHT, o sprawności mechanicznej deklarowanej do 98,5%. Jej zadaniem nie jest zmiana przełożeń w klasycznym sensie, lecz inteligentne rozdzielanie mocy między silnik spalinowy, silniki elektryczne i koła, zależnie od prędkości i obciążenia.
Tabela 1. Cztery tryby przepływu energii w układzie CHERY Super Hybrid
| Tryb pracy | Kiedy się załącza | Przepływ energii |
| Elektryczny (EV) | Miasto, niskie i średnie prędkości, naładowana bateria | Bateria to silnik elektryczny to koła. Silnik spalinowy wyłączony. |
| Szeregowy | Niski stan baterii, niższe prędkości | Silnik spalinowy napędza generator, prąd zasila silnik elektryczny i koła. Spalinowy pracuje w optymalnym zakresie obrotów. |
| Równoległy | Dynamiczne przyspieszanie, wyprzedzanie | Silnik spalinowy i elektryczny napędzają koła jednocześnie, dokładając pełny moment układu. |
| Bezpośredni | Stałe, wyższe prędkości (trasa, autostrada) | Silnik spalinowy napędza koła niemal bezpośrednio przez DHT, z pominięciem strat na podwójnej konwersji energii. |
| Odzysk / żeglowanie | Hamowanie, zwalnianie, jazda bez gazu | Energia z kół ładuje baterię; silnik spalinowy może dobić akumulator podczas żeglowania. |
Opis poglądowy na podstawie architektury CSH. Doborem trybu steruje automatycznie oprogramowanie układu, bez udziału kierowcy.
Najwięcej dzieje się w dwóch skrajnych sytuacjach. W mieście i przy niskich prędkościach auto jedzie elektrycznie albo w trybie szeregowym, w którym silnik spalinowy nie napędza kół, lecz kręci generatorem, oddając prąd do napędu w swoim optymalnym punkcie pracy. Na trasie, przy stałej wyższej prędkości, układ przełącza się w tryb bezpośredni: silnik spalinowy łączy się z kołami niemal wprost, bez podwójnej konwersji energii na prąd i z powrotem, która w tych warunkach tylko by ją marnowała. Między tymi biegunami jest tryb równoległy do dynamicznego przyspieszania, gdy obie jednostki napędzają koła razem. We flagowym Tiggo 9 PHEV architektura rozrasta się do układu z trzema silnikami elektrycznymi i przekładnią 3DHT, która dokłada napęd na tylną oś i pozwala rozpędzić dwutonowe auto do setki w 5,4 sekundy.
Bateria, która przetrwała 48 godzin w słonej wodzie
Trzecim filarem CSH jest akumulator wysokonapięciowy, i to tu koncern odpowiada na najczęstsze obawy klientów wobec elektryfikacji: o trwałość, bezpieczeństwo i pracę w ekstremalnych temperaturach. Baterie modeli plug-in Tiggo 7 i Tiggo 8 to ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o pojemności 18,3 kWh, odporne na przegrzanie i degradację. Flagowy Tiggo 9 PHEV dostał większy pakiet 34,46 kWh.
Konstrukcja obudowy jest tu równie ważna jak chemia ogniw. Akumulator ma klasę szczelności IP68 i wielowarstwową zabudowę, pracuje w zakresie od -35 do 60 stopni i obsługuje dziewięć trybów zarządzania energią. W testach producenta pakiet został zanurzony w słonej wodzie na 48 godzin bez uszkodzenia, a kolejna generacja baterii, nazwana Rhino, dostaje separatory ceramiczne i układ odłączający ogniwa w dwie milisekundy w razie kolizji. Dla firmy, która liczy koszty w perspektywie lat, taka inżynieria bezpieczeństwa przekłada się wprost na przewidywalność i spokój o wartość rezydualną.
Chery Super Hybrid: jedna architektura, pięć modeli
Siłą CSH jest to, że ta sama architektura skaluje się w górę i w dół gamy, od miejskiego SUV-a po flagowca. W Polsce korzysta z niej pięć modeli, a każdy pokazuje inny wariant tej samej technologii.
Tabela 2. Modele CHERY z technologią Super Hybrid na polskim rynku
| Model | Napęd | Moc | Bateria | Zasięg EV | Cena od |
| Tiggo 4 HEV | hybryda (HEV) | 163 KM | samoład. | – | 95 900 zl |
| Tiggo 7 PHEV | plug-in | 279 KM | 18,3 kWh LFP | 90 km | 142 900 zl |
| Tiggo 8 PHEV | plug-in, 7 miejsc | 279 KM | 18,3 kWh LFP | 90 km | 169 900 zl |
| Tiggo 9 PHEV | plug-in AWD, 7 miejsc | 428 KM | 34,46 kWh | 147,6 km | 209 900 zl |
Ceny katalogowe brutto (od), stan X.2026. Bateria modeli plug-in; wersje HEV ładują się wyłącznie w ruchu. Tiggo 7 jest też dostępne jako samoładująca hybryda HEV.
Różnica między wersjami to kwestia skali, nie koncepcji. Tiggo 4 HEV i Tiggo 7 HEV używają układu bez wtyczki, ładując baterię wyłącznie w ruchu, co daje niskie spalanie bez zmiany nawyków. Wersje plug-in dokładają możliwość jazdy zeroemisyjnej na dłuższych dystansach. Mechanizm wartości rezydualnej, TCO i realnego zużycia rozłożyliśmy osobno dla Tiggo 7 PHEV, dla 7-miejscowego Tiggo 8 PHEV oraz dla flagowego Tiggo 9 PHEV. Gamę uzupełni wkrótce sedan Arrizo 8 z tym samym napędem.
Policzalne benefity środowiskowe – dekarobnizacja w praktyce: litry i tony, których flota nie spali
Inżynieria przekłada się na rachunek firmy w dwóch walutach: litrach paliwa i tonach CO2. Policzyliśmy jedno i drugie, stawiając każdy model plug-in CHERY obok spalinowego odpowiednika z tego samego segmentu, przy ostrożnym założeniu, że połowę dystansu auto pokonuje na prądzie.
Tabela 4. Roczna oszczędność paliwa i CO2 wobec aut 100% spalinowych
| Model CSH | Odniesienie spalinowe (ten sam segment) | Mniej paliwa | Mniej CO2 | Wartosc paliwa |
| Tiggo 7 PHEV | SUV segmentu C, benzyna ~7,0 l/100 | 1200 l/rok | 2,77 t/rok | 7956 zl/rok |
| Tiggo 8 PHEV | Tiggo 8 1.6 T-GDI spalinowy, 7,8 l/100 | 1365 l/rok | 3,15 t/rok | 9050 zl/rok |
| Tiggo 9 PHEV | ciezki D-SUV premium, benzyna ~9,5 l/100 | 1725 l/rok | 3,98 t/rok | 11 437 zl/rok |
Kalkulacja PIRE. Profil 30 000 km rocznie, 50% jazdy elektrycznej i 50% hybrydowej. Spalanie w trybie HEV: 6,0 / 6,5 / 7,5 l/100 km. Odniesienie spalinowe: 7,0 / 7,8 / 9,5 l/100 km. Wartość paliwa wg Pb95 6,63 zł/l; kilometry elektryczne wymagają energii z sieci (z domu ok. 22-27 zł/100 km), więc korzyść netto jest nieco niższa.
Nawet przy połowie kilometrów na prądzie oszczędność jest wymierna. Każdy z modeli nie spala od 1200 do 1725 litrów benzyny rocznie i emituje od 2,8 do 4 ton CO2 mniej niż spalinowy odpowiednik. Przez trzy lata to od 3600 do ponad 5000 litrów paliwa i nawet 12 ton CO2 na jednym aucie, a przy flocie kilku samochodów rachunek idzie w dziesiątki tysięcy litrów i dziesiątki ton. Uczciwie trzeba dodać, że kilometry elektryczne nie są darmowe, bo prąd kosztuje, choć z domowej taryfy wielokrotnie mniej niż benzyna. Pełny rachunek każdego modelu, z utratą wartości i serwisem, rozłożyliśmy w ich osobnych testach.
Marka Chery: dwie dekady patentów i 30 000 inżynierów
Technologia tej klasy nie powstaje w rok. CHERY zaczęło prace nad napędami nowej energii w 2001 roku, cztery lata po założeniu koncernu, a Super Hybrid jest owocem ponad dwóch dekad kolejnych iteracji. Skalę zaplecza badawczego trudno przecenić.
Liczby oddają rozmach tego dziedzictwa. Koncern zgromadził ponad 29 000 zgłoszeń patentowych, z czego ponad 2000 dotyczy samych silników spalinowych. Rozwój prowadzi w ośmiu głównych centrach badawczo-rozwojowych, z główną siedzibą w chińskim Wuhu oraz ośrodkami w Szanghaju, Singapurze, Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji Środkowej. Pracuje w nich ponad 30 000 inżynierów, korzystając z ponad 300 laboratoriów. Zanim trafi do sprzedaży, układ przechodzi testy w upałach powyżej 50 stopni na Bliskim Wschodzie i na syberyjskim mrozie, pokonuje tysiące kilometrów przez kolejne państwa, a producent chwali się rekordem Guinnessa: 2369 km bez tankowania i ładowania. To zaplecze jest mocnym argumentem dla floty, bo oznacza dojrzały serwis, dostępność części i przewidywalność kosztów na lata.
Druga marka PHEV w Polsce w niecałe dwa lata
Inżynieria odnosi sukces się dopiero wtedy, gdy znajduje nabywców, a tu CSH ma w Polsce twarde dowody skuteczności. W niecałe dwa lata od debiutu CHERY stało się stałym elementem rynku, a jego sprzedaż niemal w całości opiera się na napędach Super Hybrid.
Tabela 3. Pozycja technologii CSH na polskim rynku (2026)
| Wskaznik rynkowy 2026 (IBRM Samar) | Wynik CHERY |
| Rejestracje marki od poczatku 2026 roku | ponad 8800 |
| Udzial napedow zelektryfikowanych (CSH) | 86% |
| Pozycja wsrod producentow hybryd plug-in | 2. miejsce |
| Tiggo 7 PHEV w segmencie C-SUV plug-in | lider |
| Tiggo 9 PHEV / Tiggo 8 PHEV w D-SUV plug-in | 3. / 4. miejsce |
Źródło: dane rejestracyjne IBRM Samar oraz komunikaty CHERY Polska, 2026 r. Udział napędów zelektryfikowanych liczony dla sprzedaży marki.
Za tymi wynikami stoi nie tylko cennik, lecz dojrzewające zaplecze: sieć przekraczająca 50 salonów z serwisem, magazyn części pod Warszawą z dostawą w dobę oraz uruchomione w Warszawie centrum szkoleniowe, pierwsze tego typu w tej części Europy, które certyfikuje techników z całego kontynentu w obsłudze układu Super Hybrid. Dla firmy rozważającej flotę to sygnał, że technologia ma w kraju realne wsparcie, a nie tylko dobry prospekt.
Chery Super Hybrid: szósta generacja i cel 2000 km zasięgu
Chery Super Hybrid nie jest produktem zamkniętym. Koncern zapowiedział szóstą generację układu, która ma celować w zasięg łączny do 2000 km i zużycie paliwa poniżej 3 l/100 km po rozładowaniu baterii. Zmiana jest ewolucyjna, ale konsekwentna: ta sama filozofia wysokiej sprawności, rozwinięta o nowe podzespoły.
Nowa generacja dostaje świeże przekładnie i baterię. Rodzina DHT rozrasta się o jednostki DHT160 i DHT230, przy czym ta mocniejsza, przeznaczona do aut powyżej dwóch ton, przenosi do 260 kW i 330 Nm. Bateria Rhino z separatorami ceramicznymi i klasą IP68 ma odłączać ogniwa w dwie milisekundy w razie kolizji. Układ jest lżejszy i bardziej kompaktowy, a producent zapowiada wdrożenie w kolejnych modelach w ciągu dwóch lat, po walidacji w 41 krajach. Dla kupujących dziś oznacza to, że stawiają na architekturę, która jest rozwijana, a nie wygaszana.
Co Chery Super Hybrid daje polskim menadżerom flot
CHERY Super Hybrid to przykład, że dobra hybryda plug-in nie bierze się z dołożenia silnika elektrycznego do istniejącego auta, lecz z zaprojektowania całego napędu wokół jednej zasady: minimum zmarnowanej energii. Silnik o sprawności 44,5%, przekładnia DHT z czterema trybami pracy i odporna bateria składają się na układ, który w mieście jeździ bezemisyjnie, a w trasie nie zna słowa ładowarka.
Dla polskiej firmy przekłada się to na trzy konkretne korzyści: niskie koszty eksploatacji przy jeździe z ładowaniem, brak lęku o zasięg dzięki samoładowaniu oraz dojrzałe zaplecze serwisowe rosnącej marki. Pełną gamę i dane techniczne modeli z tym napędem znajdziesz na stronie importera CHERY Polska, bieżące komunikaty w newsroomie marki, a specyfikację flagowca w karcie CHERY Tiggo 9 PHEV. Jak ta technologia wypada w rachunku firmowym, pokazaliśmy osobno w testach poszczególnych modeli.
Chery Super Hybrid – FAQ
To kompletna architektura napędu zelektryfikowanego, nie silnik elektryczny dołożony do spalinowego. Łączy benzynowy silnik o sprawności cieplnej 44,5%, dedykowaną przekładnię hybrydową DHT i baterię, którymi steruje oprogramowanie dobierające najefektywniejszy tryb pracy. CHERY rozwija tę technologię od 2001 roku.
Zwykła hybryda dokłada silnik elektryczny do klasycznej skrzyni biegów. CSH używa dedykowanej przekładni DHT, która potrafi pracować w czterech trybach: elektrycznym, szeregowym, równoległym i bezpośrednim. Silnik spalinowy pracuje więc niemal zawsze w optymalnym zakresie obrotów, co podnosi sprawność całego układu.
To udział energii z paliwa, który silnik zamienia na pracę mechaniczną, a nie na ciepło. Przeciętny silnik benzynowy osiąga 35-38%. Wynik 44,5% układu CSH należy do światowej czołówki i bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie paliwa, gdy auto jedzie w trybie hybrydowym.
Dedykowana przekładnia hybrydowa rozdziela moc między silnik spalinowy a elektryczny zależnie od sytuacji. Producent deklaruje jej sprawność mechaniczną do 98,5%. W trasie przy wyższych prędkościach łączy koła z silnikiem spalinowym niemal bezpośrednio, co eliminuje straty typowe dla układów, w których spalinowy zawsze pracuje przez generator.
W Polsce z technologii korzystają hybrydy Tiggo 4 HEV i Tiggo 7 HEV oraz hybrydy plug-in Tiggo 7 PHEV, Tiggo 8 PHEV i flagowy Tiggo 9 PHEV. Ta sama architektura skaluje się od miejskiego SUV-a po 428-konny flagowiec z napędem na obie osie.




