CHERY Tiggo 8 PHEV to 7-miejscowy SUV plug-in segmentu D o mocy 279 KM i baterii 18,3 kWh, który na prądzie przejedzie w praktyce około 73 km, a łącznie ponad 1000 km. Ładuje się prądem stałym DC do 40 kW, utrzymuje 50% wartości po trzech latach, a jego TCO wynosi 1,31-1,37 zł/km. W trybie elektrycznym kosztuje stałe 22,50 zł na 100 km, niezależnie od ceny benzyny, a emisję CO2 obniża wobec spalinowego SUV-a o 3,5 do 8,9 tony przez trzy lata. Cena od 169 900 zł, podczas gdy najtańszy inny 7-miejscowy plug-in kosztuje 80 tys. zł więcej.

Benefit, który nie zmusza do kompromisu. Samochód służbowy udostępniony pracownikowi do celów prywatnych jest dziś jednym z mocniejszych argumentów w rekrutacji i utrzymaniu zespołu. Problem w tym, że atrakcyjny benefit (przestronny, dobrze wyposażony, oszczędny) zwykle oznacza wydatek rzędu 250-300 tys. zł. Ten model przesuwa tę granicę: za mniej niż 180 tys. zł daje siedem miejsc, wyposażenie kojarzone z markami niemieckimi i plug-ina, który w mieście jeździ bezemisyjnie, a w trasie nie zna słowa ładowarka. Przejechaliśmy nim przez pryzmat tego, co dla floty i pracownika liczy się najbardziej: kosztów, emisji, wartości po latach i codziennej wygody.

CHERY TIGGO 8 PHEV - auto benefitowe do firm bez kompromisów

Jedno auto, kilka celów floty naraz

Modele Tiggo w wersji plug-in są jak kameleony: zmieniają charakter zależnie od trasy i nawyków kierowcy, bez jego udziału. Dla menedżera floty ta elastyczność oznacza, że jednym samochodem realizuje się kilka celów jednocześnie, które dotąd wymagały osobnych decyzji i osobnych aut.

Tiggo 8 PHEV pozwala flocie: natychmiast obniżyć średnią emisję CO2 bez rewolucji infrastrukturalnej; oswoić kierowców z jazdą hybrydową i jej ekonomią; nauczyć ich planowania trasy i myślenia o zasięgu; wyrobić nawyki typowe dla auta elektrycznego – rekuperację, żeglowanie, płynną jazdę; a wreszcie nauczyć ładowania, i to zarówno z wolnych stacji AC, jak i szybkich DC. To łączy świat spalinowy, hybrydowy i elektryczny w jednym pojeździe, bez ryzyka, że pracownik utknie z rozładowaną baterią daleko od ładowarki.

Taki pojazd pełni rolę pomostu. Organizacja, która nie jest jeszcze gotowa na pełną elektryfikację, dostaje narzędzie do stopniowego przejścia, a każdy kilometr przejechany na prądzie wprost obniża jej ślad węglowy. Szersze spojrzenie na tę drogę opisaliśmy w analizie dekarbonizacji flot przez hybrydyzację.

CHERY Super Hybrid – jak działa układ

Sercem Tiggo 8 PHEV jest technologia CHERY Super Hybrid (CSH), rozwijana przez markę od ponad dwóch dekad. Łączy benzynowy silnik 1.5 T-GDI o mocy 143 KM ze sprawnością cieplną 44,5% (jedną z najwyższych w produkcji seryjnej) oraz silnik elektryczny 204 KM. Moc systemowa to 279 KM i 365 Nm, a setka pada w 8,5 sekundy. Energię gromadzi bateria LFP 18,3 kWh, odporna na pracę od -35 do 60 stopni.

Istotą układu jest dedykowana przekładnia hybrydowa DHT. Przy niskich prędkościach i w korku auto jedzie na prądzie. Gdy kierowca potrzebuje mocy, silnik benzynowy dołącza płynnie, a przy wyższych prędkościach napędza koła niemal bezpośrednio, z pominięciem strat typowych dla klasycznej hybrydy. W trybie żeglowania, gdy auto toczy się bez gazu, jednostka benzynowa potrafi dobić baterię, a rekuperacja przy hamowaniu dokłada resztę. Rezerwa prądu nie znika więc do zera nawet bez dostępu do ładowarki – elektryczne wsparcie wraca akurat na ruszanie, przyspieszanie i wyprzedzanie.

Praktyczna konsekwencja jest taka, że Tiggo 8 PHEV nie wymaga od kierowcy zmiany przyzwyczajeń, a mimo to premiuje te właściwe. Kto ładuje w domu lub pod biurem, jeździ niemal wyłącznie na prądzie. Kto zapomni naładować, dostaje sprawną, oszczędną hybrydę. Tę samą technologię w mniejszym nadwoziu opisaliśmy przy teście CHERY Tiggo 7 PHEV.

Tabela 1. Gama CHERY Tiggo 8 PHEV na polskim rynku

WersjaMocBateriaZasięg EVŁadowanieCena od
Comfort279 KM18,3 kWhdo 90 km (w praktyce ~73)DC 40 kW / AC 6,6 kW169 900 zł
Prestige279 KM18,3 kWhdo 90 km (w praktyce ~73)DC 40 kW / AC 6,6 kW179 900 zł

Ceny katalogowe brutto. Napęd na przód (FWD), 7 miejsc (5+2). Homologowana emisja ważona 16 g CO2/km (poniżej 50 g/km). Masa własna 1991 kg, bak 60 l, zasięg łączny ponad 1000 km. V2L 3,3 kW.

Zużycie prąd w CHERY TIGGO 8 PHEV: niespełna 18 kWh i 73 km bez kropli benzyny

W trybie elektrycznym Tiggo 8 PHEV bierze przy spokojnej jeździe poniżej 18 kWh na 100 km. Przy tym poziomie zużycia kluczowa jest jedna informacja: auto nie oddaje na jazdę zeroemisyjną całej baterii, a około 80% jej użytecznej pojemności. Pozostała część zostaje w rezerwie, by układ mógł wspierać przyspieszanie, ruszanie i żeglować bez uruchamiania spalania. Z użytecznych 16,5 kWh na czystą elektrykę przypada więc około 13 kWh, co daje w praktyce około 73 km zasięgu wobec deklarowanych 90 km WLTP.

Policzenie tego dokładnie bywa trudniejsze, niż powinno. Tiggo 8, jak wiele aut koncernu, pokazuje średnie zużycie z ostatnich 50, a nie 100 km, co zakłamuje obraz na dłuższej trasie. Rzetelny wynik można wyciągnąć dwiema drogami: z głębszych danych komputera pokładowego (dystansu oraz zużycia energii i paliwa od ostatniego resetu) albo z telematyki, która liczy to niezależnie od pojazdu. Kto chce rozliczać koszty paliwa i energii per auto i per kierowca, i tak sięga po niezawodny system GPS do floty, bo komputer pokładowy pojedynczego auta nie zbuduje raportu dla całego parku.

zasięg chery tiggo 8 phev

Masa robi tu duże wrażenie w drugą stronę. Auto wraz z baterią waży 1991 kg; to duży, 7-miejscowy SUV segmentu D. Tym bardziej imponuje, że układ CHERY Super Hybrid rozpędza tę masę do setki w 8,5 sekundy, a na autostradzie przy 120-130 km/h utrzymuje zużycie na rozsądnym poziomie. Słabszą stroną pozostaje trakcja: napęd tylko na przednią oś gubi przyczepność na śliskiej nawierzchni, co w aucie rodzinnym tej wielkości bywa odczuwalne zimą.

CHERY TIGGO 8 PHEV to siedem miejsc, których rywale nie dają za tę cenę

Najmocniejszy argument Tiggo 8 PHEV widać dopiero w bezpośrednim zestawieniu z europejską i koreańską konkurencją. Rynek plug-inów segmentu D wymusza bowiem wybór: albo siedem miejsc, albo duża bateria, albo rozsądna cena – rzadko dwie z tych rzeczy naraz, a praktycznie nigdy wszystkie trzy.

Tabela 2. Tiggo 8 PHEV wobec rywali segmentu D z napędem plug-in

ParametrTiggo 8 PHEVŠkoda Kodiaq iVVW Tayron eHybridKia Sorento PHEVHyundai Santa Fe PHEV
Cena katalogowa od169 900 zł182 300 zł~231 000 zł249 900 zł237 900 zł
Bateria (użyteczna)18,3 kWh25,7 kWh19,7 kWh13,8 kWh13,8 kWh
Zasięg EV (WLTP)90 km~100 km113 km54 km54 km
7 miejsc w PHEVTAK (5+2)nie (5)nie (5)TAK (7 std)opcja (od 287 900)
Bagażnik maks. (VDA)1930 l~1831 l1915 l1988 l1949 l
Rozstaw osi2710 mm2791 mm2789 mm2815 mm2815 mm
Szerokość1860 mm1864 mm1853 mm1900 mm1900 mm
Napędprzód (FWD)przód (FWD)przód (FWD)AWDAWD

Ceny katalogowe brutto (od), stan X.2026. Bateria – pojemność użyteczna. Bagażnik VDA, konfiguracja maks. (złożone tylne rzędy), dane producentów. Kodiaq iV i Tayron eHybrid w wersji PHEV wyłącznie 5-miejscowe (bateria zajmuje miejsce 3. rzędu); Sorento ma 7 miejsc w standardzie, Santa Fe w wariancie od 287 900 zł. Napęd plug-in: Tiggo, Kodiaq i Tayron na przednią oś, Sorento i Santa Fe 4×4.

Europejskie plug-iny oddają trzeci rząd, koreańskie – cenę.

Škoda Kodiaq iV i Volkswagen Tayron eHybrid, choć technicznie dopracowane, w wersji plug-in są wyłącznie 5-miejscowe, bo bateria zajmuje miejsce trzeciego rzędu. Kodiaq iV startuje nawet blisko Tiggo, od 182 300 zł, i kusi większą baterią 25,7 kWh, lecz trzeciego rzędu nie da się w nim zamówić. Siedem miejsc z napędem plug-in oferują dopiero Kia Sorento (od 249 900 zł, w standardzie) oraz Hyundai Santa Fe (od 287 900 zł za wariant 7-osobowy), obie z mniejszą baterią 13,8 kWh i zasięgiem 54 km EV. To właśnie Tiggo 8 PHEV jako jedyny schodzi z siedmioma miejscami poniżej 180 tys. zł, zachowując baterię 18,3 kWh i 90 km zasięgu elektrycznego.

wnętrze chery tiggo 8 phev

Uczciwość wymaga wskazania słabszych stron. Koreańskie SUV-y mają dłuższy rozstaw osi (2815 mm wobec 2710 mm) i większą szerokość (1900 mm wobec 1860 mm), co przekłada się na odrobinę więcej miejsca w drugim rzędzie i wygodniejszą podróż w pełnym składzie. Sorento i Santa Fe dokładają też napęd na cztery koła, którego Tiggo 8 PHEV nie oferuje. Za te przewagi trzeba jednak dopłacić od 80 do 118 tys. zł, co zostawia dużo przestrzeni na kompromis.

CHERY TIGGO 8 PHEV: jaka emisja CO2 w trzy lata

Przewaga plug-ina nad spalinowym SUV-em nie jest jedną liczbą; rozciąga się od symbolicznej do bardzo dużej, a decyduje o niej udział jazdy na prądzie. Policzyliśmy ślad węglowy w trzyletniej perspektywie floty (90 000 km) dla trzech scenariuszy: gdy na prądzie pokonuje się 20, 40 i 60% dystansu, a resztę w trybie hybrydowym.

Tabela 3. Emisja CO2 Tiggo 8 PHEV w 3 lata według udziału jazdy elektrycznej

Udział jazdy elektrycznejEmisja CO2CO2 rocznieCO2 / 3 lataMniej vs spalinowy
20% EV / 80% HEV120 g/km3,60 t10,81 t-3,5 t
40% EV / 60% HEV90 g/km2,70 t8,11 t-6,2 t
60% EV / 40% HEV60 g/km1,80 t5,41 t-8,9 t
Spalinowy SUV segmentu D (odniesienie)159 g/km4,77 t14,31 t–

Kalkulacja PIRE. Tryb HEV liczony zachowawczo 6,5 l/100 km (150 g CO2/km wg 2,31 kg/l benzyny), jazda elektryczna – brak emisji z rury. Odniesienie: spalinowy SUV segmentu D ok. 159 g/km. Przebieg 30 000 km rocznie.

Nawet przy minimalnym ładowaniu auto wyprzedza spalinowego rywala. Kierowca, który ładuje sporadycznie i tylko co piąty kilometr jedzie na prądzie, i tak obniża emisję o 3,5 tony przez trzy lata. Przy 60% jazdy elektrycznej, osiągalnym u kogoś z ładowarką w domu lub biurze, oszczędność sięga 8,9 tony na jednym aucie. Przy flocie dziesięciu samochodów mówimy o dziesiątkach ton rocznie, czyli wielkości, którą widać w zestawieniu śladu węglowego całej organizacji, a nie w kosmetyce raportu.

wartość rezydualna CHERY TIGGO 8 PHEV

Hybryda plug-in (PHEV) jako tarcza przed drogim paliwem

Elastyczność plug-ina ma jeszcze jeden wymiar, który zyskuje na znaczeniu, gdy ceny paliwa rosną. Każdy kilometr przejechany na prądzie jest odporny na to, co dzieje się na stacji. Policzyliśmy koszt przejechania 100 km w trzech trybach – wyłącznie elektrycznym, mieszanym i wyłącznie hybrydowym – przy cenie benzyny Pb95 na poziomie 7, 8 i 9 zł za litr.

Tabela 4. Koszt 100 km zależnie od trybu jazdy i ceny Pb95

Tryb jazdy (koszt / 100 km)Pb95 7 zł/lPb95 8 zł/lPb95 9 zł/l
100% elektrycznie (prąd z domu)22,50 zł22,50 zł22,50 zł
Mieszany 50/5034,00 zł37,25 zł40,50 zł
100% spalinowo (tryb HEV)45,50 zł52,00 zł58,50 zł

Kalkulacja PIRE. Prąd domowy 1,25 zł/kWh (zużycie 18 kWh/100 km), tryb HEV 6,5 l/100 km. Koszt jazdy elektrycznej jest niezależny od ceny paliwa.

Jazda na prądzie kosztuje stałe 22,50 zł na setkę, cokolwiek dzieje się z paliwem. Gdy Pb95 dobija do 9 zł za litr, a przy wygaszaniu osłon cenowych to scenariusz prawdopodobny, czysta jazda spalinowa sięga 58,50 zł na 100 km. Różnica w skali roku i przebiegu 30 000 km to 10 800 zł na jednym aucie. Flota, która zapewni kierowcom ładowanie, dostaje więc tarczę: w razie skoku cen paliwa po prostu przesuwa więcej kilometrów na prąd, zamiast płacić rosnący rachunek na stacji. Mechanizm cen paliw i osłon opisaliśmy w analizie cen paliw i osłon cenowych.

Wartość rezydualna Chery TIGGO 8 PHEV: ponad połowa wartości po trzech latach

W firmowym rachunku największą pozycją nie jest paliwo, lecz utrata wartości. Tu CHERY Tiggo 8 PHEV wypada dobrze jak na markę świeżą w segmencie D: prognoza Info-Ekspert wycenia utrzymanie wartości po 36 miesiącach i przebiegu 30 000 km rocznie na blisko 50%.

Pełny obraz daje dopiero zderzenie utraty wartości z kosztem energii, paliwa i serwisu. Poniższe TCO obejmuje trzy lata i 90 000 km, przy zrównoważonym profilu floty – połowa dystansu na prądzie, połowa w trybie hybrydowym. Metodykę takiego rachunku opisaliśmy w przewodniku po TCO samochodu niskoemisyjnego.

Tabela 6. Całkowity koszt posiadania (TCO) – 3 lata / 90 000 km

Składnik (3 lata / 90 000 km)ComfortPrestige
Utrata wartości (Info-Ekspert)85 000 zł90 540 zł
Paliwo + energia (profil 50/50)29 518 zł29 518 zł
Serwis i obsługa3 000 zł3 000 zł
Razem117 518 zł123 058 zł
Koszt na kilometr1,31 zł1,37 zł

Kalkulacja PIRE, wartości brutto. Utrata wartości wg Info-Ekspert; paliwo i energia wg profilu 50/50 (Pb95 6,63 zł/l, prąd domowy 1,25 zł/kWh); serwis 3000 zł.

Trzyletni rachunek domyka się na poziomie 1,31-1,37 zł za kilometr. To więcej niż w mniejszym Tiggo 7, bo auto jest większe i droższe w zakupie, ale wciąż konkurencyjnie jak na 7-miejscowego SUV-a z taką baterią. Dochodzi argument podatkowy: homologowana emisja poniżej 50 g CO2/km mieści cały cennik w wyższym limicie amortyzacji 150 000 zł, więc firma wrzuca w koszty niemal pełną wartość auta. Przy profilu z przewagą jazdy elektrycznej koszt energii spada jeszcze niżej, a rachunek robi się korzystniejszy.

TCO Chery TIGGO 8 PHEV

Marka CHERY w Polsce: sieć dilerska, części i szkolenia na europejskim poziomie

Przy chińskiej marce pytanie o trwałość wartości i jakość obsługi posprzedażowej jest uzasadnione, dlatego warto spojrzeć na to, co CHERY zbudowało w Polsce. Sieć sprzedaży i serwisu przekroczyła 50 punktów, a nowy salon pojawiał się średnio co około półtora tygodnia. Magazyn części pod Warszawą dostarcza niemal każdy podzespół do dowolnego serwisu w ciągu doby.

Najmocniejszym sygnałem jest jednak centrum szkoleniowe. Koncern uruchomił w Warszawie centrum treningowe, pierwsze tego typu w tej części Europy, w którym certyfikuje techników, serwisy i zespoły sprzedażowe autoryzowanych dealerów z całego kontynentu. Część warsztatowa z podnośnikiem i stanowiskami diagnostycznymi obejmuje wszystkie układy napędowe grupy, w tym Super Hybrid. To obiekt wspólny dla marek koncernu (CHERY, OMODA i JAECOO) i czytelna deklaracja, że polski rynek jest traktowany jako strategiczny, a nie przejściowy.

Liczby sprzedaży potwierdzają, że to nie jest obietnica na wyrost. Od początku 2026 roku Tiggo 8 PHEV zebrał w Polsce 1523 rejestracje, co daje czwarte miejsce w segmencie D-SUV plug-in. W skali Europy sprzedaż CHERY w pierwszych trzech kwartałach 2025 roku wzrosła ponad dwukrotnie, do 145 000 aut. To właśnie Tiggo 8 PHEV był pięciomilionowym samochodem wyeksportowanym przez koncern; jubileuszowy egzemplarz przekazano polskiej klientce w Warszawie. Dla floty, która liczy wartość rezydualną i dostępność serwisu w perspektywie lat, taka stabilność brandu ma konkretną wagę.

Komu Tiggo 8 PHEV opłaca się jako auto benefitowe

To auto nie jest pozbawione wad: napęd tylko na przód i kalibracja asystentów ustępują europejskim rywalom, a krótszy rozstaw osi oznacza nieco mniej miejsca w drugim rzędzie niż u koreańskiej konkurencji. Jest natomiast jedną z najlepiej policzonych propozycji w swojej klasie, zwłaszcza jako auto benefitowe.

marka CHERY w Polsce

Najwięcej zyska firma, która zapewni autu ładowanie i wykorzysta pełny limit amortyzacji, bo wtedy koszt energii spada do kilkunastu złotych na setkę, emisja w mieście do zera, a rachunek paliwowy uniezależnia się od cen na stacji. Pracownik dostaje przestronny, 7-miejscowy SUV z wyposażeniem z wyższej półki za cenę, której europejscy producenci w tym wydaniu nie dotrzymują. Zarząd dostaje mocną rezydualną, przewidywalne TCO i wymierny wkład w dekarbonizację. To propozycja dla organizacji, która chce dać pracownikom atrakcyjny benefit i obniżać emisję, nie wywracając przy tym budżetu ani infrastruktury do góry nogami. Pełną specyfikację i cennik znajdziesz na oficjalnej stronie modelu CHERY Tiggo 8 PHEV, a prognozę wartości rezydualnej przygotował Info-Ekspert.

CHERY TIGGO 8 PHEV – FAQ

Jaki zasięg elektryczny ma Tiggo 8 PHEV?

Producent deklaruje do 90 km (WLTP). W trybie zeroemisyjnym auto udostępnia około 80% baterii, więc przy spokojnej jeździe i zużyciu poniżej 18 kWh/100 km w praktyce przejedzie około 73 km na samym prądzie. Reszta energii wspiera przyspieszanie i żeglowanie w trybie hybrydowym.

Ile spala Tiggo 8 PHEV?

Około 6,5 l/100 km w trybie hybrydowym po wyczerpaniu baterii (deklaracja producenta to 6,0 l). Na prądzie bierze około 18 kWh/100 km. Z pełną baterią i bakiem łączny zasięg przekracza 1000 km.

Czy Tiggo 8 PHEV ładuje się szybkim prądem DC?

Tak, z mocą do 40 kW – od 20 do 80% w około 20 minut. Wśród hybryd plug-in to wyjątek, bo większość rywali ładuje się wyłącznie prądem przemiennym AC. Tiggo 8 PHEV ma AC 6,6 kW oraz funkcję zasilania urządzeń V2L o mocy 3,3 kW.

Jaka jest wartość rezydualna Tiggo 8 PHEV?

Według prognozy Info-Ekspert po 36 miesiącach i przebiegu 30 000 km rocznie wersja Comfort zachowuje 50,0% wartości (85 000 zł), a Prestige 49,7% (89 460 zł). Jak na duży, świeży na rynku SUV to wynik solidny.

 Ile CO2 emituje CHERY Tiggo 8 PHEV?

Od 60 g/km przy 60% jazdy elektrycznej do 120 g/km przy zaledwie 20% jazdy na prądzie. Spalinowy SUV segmentu D emituje około 159 g/km, więc CHERY Tiggo 8 PHEV oszczędza od 3,5 do 8,9 tony CO2 w ciągu trzech lat, zależnie od dostępu do ładowania.