CHERY Tiggo 7 PHEV to kompaktowy SUV plug-in o mocy 279 KM i baterii 18,3 kWh, który na prądzie przejedzie realnie około 76 km, a łącznie ponad 1000 km. Ładuje się prądem stałym DC do 40 kW, w teście PIRE spalił poniżej 5 l/100 km, utrzymuje 52,6% wartości po trzech latach, a jego TCO wynosi 1,08-1,15 zł/km. Emisja CO2 waha się od 0 do 111 g/km zależnie od sposobu jazdy – w każdym scenariuszu mniej niż u spalinowych rywali.
Tiggo 7 PHEV to auto wszechstronne. Na jednym zbiorniku paliwa i naładowanej baterii pokonuje nawet 1000 km, a między miejskim dojazdem a trasą przez pół Europy zmienia charakter bez udziału kierowcy. To hybryda plug-in, która ładuje się nie tylko z gniazdka, ale i w ruchu – odzyskuje energię przy hamowaniu i podczas żeglowania, więc rezerwa prądu nigdy nie znika do zera. Przejechaliśmy nim blisko 1000 km i policzyliśmy to, co dla floty najważniejsze: wartość rezydualną, pełne TCO, koszt każdego trybu jazdy i emisję wobec spalinowej konkurencji.
SPIS TREŚCI
ToggleCHERY: potentat, który został w Polsce na dłużej
Za CHERY stoi jeden z największych producentów samochodów na świecie – od 2003 roku największy chiński eksporter aut osobowych, a od października 2025 roku spółka notowana na giełdzie w Hongkongu. To ten sam koncern, który odpowiada za dobrze przyjęte w Polsce marki OMODA i JAECOO. Obecność CHERY nie jest epizodem: marka weszła do Europy szeroko i z planem.
Europejska ekspansja ma konkretne daty. Do Hiszpanii CHERY weszła w 2024 roku, uruchamiając pod Barceloną montaż aut marki EBRO w dawnym zakładzie Nissana. Marki OMODA i JAECOO ruszyły w Wielkiej Brytanii odpowiednio w maju 2024 i lutym 2025, a sama marka CHERY w sierpniu 2025. Do Polski CHERY trafiła w czerwcu 2025 roku – jako na pierwszy rynek Unii Europejskiej dla tej marki – a jesienią 2026 pokazała pełną gamę Tiggo na paryskim salonie Mondial de l’Auto pod hasłem For Family.
Zaplecze marki CHERY rośnie równie szybko. Sieć sprzedaży i serwisu liczy już ponad 50 punktów – pięćdziesiąty otwarto w październiku 2026 w Piotrkowie Trybunalskim – a nowy salon pojawiał się średnio co około półtora tygodnia. Magazyn części w Duchnicach pod Warszawą dostarcza niemal każdy podzespół do dowolnego serwisu w ciągu doby, a serwisanci przechodzą dedykowane szkolenia. Działem flotowym kieruje Mariusz Kampa, wnosząc do marki ponad 15 lat doświadczenia i znajomość oczekiwań klientów flotowych. To nie jest więc wyłącznie tanie auto z Azji, lecz konsekwentnie prowadzona strategia obecności w Europie.
CHERY TIGGO 7 PHEV: 279 KM, które ładują się także w trakcie jazdy
Sercem Tiggo 7 PHEV jest technologia CHERY Super Hybrid: benzynowy silnik 1.5 T-GDI o mocy 143 KM, silnik elektryczny 204 KM i dedykowana przekładnia hybrydowa. Moc systemowa to 279 KM i 365 Nm, a setka pada w 8,2 sekundy. Pod podłogą pracuje bateria LFP o pojemności 18,3 kWh.
Tabela 1. Gama CHERY Tiggo 7 PHEV na polskim rynku
| Wersja | Moc | Bateria | Zasięg EV | Ładowanie | Cena od |
| Select | 279 KM | 18,3 kWh | do 90 km (test ~76) | DC 40 kW / AC 6,6 kW | 142 900 zł |
| Premium | 279 KM | 18,3 kWh | do 90 km (test ~76) | DC 40 kW / AC 6,6 kW | 154 900 zł |
Ceny katalogowe brutto (cennik nr 3, 1.10.2026). Napęd na przód (FWD). Homologowana emisja ważona poniżej 50 g CO2/km (cennik: 19 g/km). V2L 3,3 kW. Zasięg łączny ponad 1000 km (bak 60 l).
Największym wyróżnikiem jest jednak ładowanie. Tiggo 7 PHEV przyjmuje prąd stały DC z mocą do 40 kW i uzupełnia baterię od 30 do 80% w około 20 minut – czego większość hybryd plug-in w ogóle nie oferuje. Prądem przemiennym AC ładuje się z mocą 6,6 kW. Producent deklaruje do 90 km zasięgu elektrycznego; w naszym teście, przy zwykłym stylu jazdy, pokonaliśmy na samej baterii około 76 km. To wystarcza na całą dobę miejskich dojazdów bez kropli benzyny, a mechanizm kosztów ładowania rozłożyliśmy w poradniku o kosztach ładowania i taryfach.
Niespełna 5 litrów na blisko 1000 km
Deklaracje producenta to jedno, droga to drugie. Na blisko 1000 km Tiggo 7 PHEV wziął średnio poniżej 5 l/100 km, i to mimo że przez większość trasy pracował silnik spalinowy. Tę rezerwę napędza żeglowanie: gdy auto toczy się bez gazu, jednostka benzynowa potrafi dobić baterię, a odzysk przy hamowaniu dokłada resztę, więc elektryczne wsparcie wraca akurat na ruszanie, przyspieszanie i wyprzedzanie.
Na autostradzie apetyt rośnie, ale pozostaje rozsądny. Przy spokojnej jeździe 120-130 km/h auto pali niecałe 6 l/100 km. Jak na SUV-a o masie własnej około 1890 kg – a tyle waży głównie przez baterię – to bardzo dobry wynik, bliski temu, co oferują lżejsze klasyczne hybrydy. Słabszą stroną auta pozostaje prowadzenie: kierownica jest mało komunikatywna, a systemy wspomagania bywają nachalne, co łagodzi szybki panel do ich wyciszania. Za to jakość wykonania wnętrza, audio Sony i bogactwo wyposażenia w tej cenie nie mają w segmencie wielu rywali.
CHERY TIGGO 7 PHEV: ponad połowa wartości po trzech latach
W firmowym rachunku to nie paliwo, lecz utrata wartości jest największą pozycją. Tu CHERY Tiggo 7 PHEV wypada zaskakująco dobrze: prognoza Info-Ekspert wycenia utrzymanie wartości po 36 miesiącach i przebiegu 30 000 km rocznie na 52,1-52,6%, zależnie od wersji.
Pełny obraz daje dopiero zderzenie utraty wartości z kosztem energii i serwisu. Poniższe TCO obejmuje trzy lata i 90 000 km, przy profilu flotowym łączącym jazdę elektryczną z hybrydową (około 70% na prądzie, 30% na silniku spalinowym).
Tabela 3. Całkowity koszt posiadania (TCO) – 3 lata / 90 000 km
| Składnik (3 lata / 90 000 km) | Select | Premium |
| Utrata wartości (Info-Ekspert) | 67 782 zł | 74 245 zł |
| Paliwo + energia (profil 70/30) | 26 491 zł | 26 491 zł |
| Serwis i obsługa | 2 700 zł | 2 700 zł |
| Razem | 96 973 zł | 103 436 zł |
| Koszt na kilometr | 1,08 zł | 1,15 zł |
Kalkulacja PIRE, wartości brutto. Utrata wartości wg Info-Ekspert; paliwo i energia wg profilu 70/30 (Pb95 6,63 zł/l, prąd domowy 1,25 zł/kWh); serwis 2700 zł.
Rozsądnie dobrany Tiggo 7 PHEV domyka trzyletni rachunek nieco powyżej złotówki za kilometr. Select schodzi do 1,08 zł/km, Premium do 1,15 zł/km – poziom, do którego spalinowy SUV tej klasy z droższym paliwem i serwisem zbliża się z trudem. Dochodzi do tego argument podatkowy: homologowana emisja poniżej 50 g CO2/km mieści auto w wyższym limicie amortyzacji 150 000 zł, więc cały cennik modelu firma wrzuca w koszty niemal w całości. Metodykę liczenia takiego rachunku opisaliśmy w przewodniku po TCO samochodu niskoemisyjnego.
Chery TIGGO 7 PHEV: jedno auto, cztery sposoby jazdy
Najciekawsze w hybrydzie plug-in jest to, że jej koszt i ślad węglowy nie są jedną liczbą – rozciągają się od zera do poziomu klasycznej hybrydy, a decyduje o tym kierowca i dostęp do ładowania. Policzyliśmy cztery typowe tryby użytkowania przy zużyciu 6 l/100 km w trybie spalinowym i 20 kWh/100 km na prądzie, a koszt pokazujemy w dwóch wariantach: ładowania z domowej taryfy oraz z publicznej stacji DC.
Tabela 4. Koszt i emisja CO2 według sposobu użytkowania
| Scenariusz użytkowania | Spalanie | Prąd | CO2 (z rury) | Koszt/100 km (dom) | Koszt/100 km (publ. DC) |
| Miejski / zeroemisyjny (100% EV) | 0 l | 20 kWh | 0 g/km | 25,00 zł | 60,00 zł |
| Mieszany z przewagą EV (70/30) | 1,8 l | 14 kWh | 42 g/km | 29,43 zł | 53,93 zł |
| Mieszany 50/50 | 3,0 l | 10 kWh | 69 g/km | 32,39 zł | 49,89 zł |
| Podróż (80% spalinowo / 20% EV) | 4,8 l | 4 kWh | 111 g/km | 36,82 zł | 43,82 zł |
Kalkulacja PIRE, wartości brutto. Pb95 6,63 zł/l (średnia X.2026, maks. cena CPN 6,95 zł/l), prąd domowy 1,25 zł/kWh, publiczna ładowarka DC 3,00 zł/kWh (uśredniona stawka bez abonamentu: GreenWay 2,99, Orlen 2,69, Ionity 3,36). CO2 z rury wydechowej wg współczynnika 2,31 kg/l benzyny; jazda elektryczna – brak emisji z rury.
Rozpiętość jest ogromna: od 25 do 37 zł i od zera do 111 gramów CO2 na kilometr. Kierowca z dostępem do ładowania, który jeździ głównie po mieście, wozi się praktycznie bezemisyjnie za 25 zł na setkę. Przedstawiciel handlowy w trasie, głównie na silniku spalinowym, i tak mieści się w 111 g/km i niecałych 37 zł. To samo auto obsługuje oba profile, a flota sama wybiera, po której stronie tej skali się ustawi.
Publiczna szybka ładowarka odwraca ten rachunek. Ostatnia kolumna tabeli pokazuje ten sam przejazd, ale z prądem nie z gniazdka, lecz z płatnego punktu DC po około 3 zł/kWh. Kolejność cenowa staje na głowie: jazda wyłącznie na prądzie drożeje do 60 zł na setkę, a trasa głównie na benzynie – najtańsza – schodzi do 43,82 zł. Doładowywanie baterii o pojemności 18,3 kWh na stacji za 3 zł rzadko się opłaca; w długiej podróży taniej, a i szybciej, jedzie się po prostu na benzynie. Oszczędność tej hybrydy mieszka w ładowaniu w domu i pod biurem, a publiczne DC pełni rolę awaryjną, nie codzienną.
Ważne dane do polityki ESG – mniej CO2 w każdym scenariuszu CHERY Tiggo 7 PHEV
Przewagę hybrydy plug-in nad klasycznym spalinowym SUV-em widać dopiero w bezpośrednim zestawieniu. Postawiliśmy Tiggo 7 PHEV obok trzech popularnych benzynowych rywali segmentu C: Volkswagena Tiguana, Kii Sportage i Nissana Qashqaia.
Tabela 5. Emisja CO2 – Tiggo 7 PHEV wobec spalinowych rywali segmentu C
| Auto / sposób jazdy | CO2 (z rury) | CO2 rocznie (30 tys. km) |
| CHERY Tiggo 7 PHEV – miejski (100% EV) | 0 g/km | 0 t |
| CHERY Tiggo 7 PHEV – mieszany 50/50 | 69 g/km | 2,08 t |
| CHERY Tiggo 7 PHEV – podróż (80% spalinowo) | 111 g/km | 3,33 t |
| VW Tiguan 1.5 eTSI (spalinowy) | 150 g/km | 4,50 t |
| Kia Sportage 1.6 T-GDI (spalinowy) | 157 g/km | 4,71 t |
| Nissan Qashqai 1.3 mHEV (spalinowy) | 146 g/km | 4,37 t |
CO2 z rury wydechowej liczone wg 2,31 kg CO2/l benzyny: Tiggo 7 PHEV wg scenariusza jazdy, rywale wg spalania WLTP (Tiguan 6,5 l, Sportage 6,8 l, Qashqai 6,3 l). Wartość roczna przy 30 000 km.
Nawet w najmniej korzystnym trybie Tiggo 7 PHEV emituje mniej niż spalinowa konkurencja. W dalekiej podróży głównie na benzynie to 111 g/km wobec 145-157 g/km u rywali, a w jeździe mieszanej 50/50 już tylko 69 g/km. W skali roku i floty różnice robią się poważne: auto jeżdżące w trybie mieszanym oszczędza wobec spalinowego Tiguana ponad 2,4 tony CO2 rocznie, a przy dziesięciu samochodach to ponad 24 tony. To nie jest kosmetyka w raporcie ESG, lecz wielkość, którą widać w zestawieniu śladu węglowego całej organizacji.
Flota, która dekarbonizuje się w swoim tempie
Dla menedżera floty największą wartością Tiggo 7 PHEV jest elastyczność. To jedno auto pozwala zaplanować dekarbonizację precyzyjnie: pracownik z ładowarką w domu lub biurze jeździ niemal wyłącznie na prądzie, a handlowiec pokonujący setki kilometrów dziennie korzysta z zasięgu spalinowego, wciąż emitując mniej niż w klasycznym SUV-ie. Szybkie ładowanie DC sprawia, że uzupełnienie energii w trasie, pod biurem czy w domu trwa kwadrans, a nie pół dnia.
Rynek już to docenił. We wrześniu 2026 roku Tiggo 7 PHEV został liderem segmentu C-SUV plug-in w Polsce z 239 rejestracjami, a cała marka CHERY od pół roku utrzymuje drugie miejsce wśród producentów hybryd plug-in, z udziałem rosnącym z 1,41% do 2,27% w ciągu trzech kwartałów. Od początku 2026 roku na polskie drogi trafiło ponad 8800 aut marki, z czego 86% to napędy zelektryfikowane. Dla floty, która liczy koszty i ślad węglowy w perspektywie trzech lat, to komplet twardych argumentów. Pełną specyfikację i cennik znajdziesz na oficjalnej stronie modelu CHERY Tiggo 7 PHEV, a aktualne dane rynkowe w newsroomie CHERY Polska, a szczegółowy cennik i konfigurator w sieci dealerskiej CHERY.
Komu CHERY Tiggo 7 PHEV się opłaci
To auto nie jest pozbawione wad – prowadzenie i kalibracja asystentów ustępują europejskim rywalom. Jest natomiast jedną z lepiej policzonych propozycji w swojej klasie. Łączy realne poniżej 5 l/100 km, ładowanie DC rzadkie wśród hybryd plug-in, wartość rezydualną powyżej 52% i komplet przewag podatkowych auta niskoemisyjnego.
Najwięcej zyska flota, która zapewni autu ładowanie i wykorzysta pełny limit amortyzacji – wtedy koszt energii spada do kilkunastu złotych na setkę, a emisja do zera w mieście. Dla pracownika to przestronny, bogato wyposażony SUV za cenę, której europejscy producenci w tym wyposażeniu nie dotrzymują; dla zarządu – TCO powyżej złotówki za kilometr, mocna rezydualna i wymierny wkład w dekarbonizację. To propozycja dla firmy, która chce obniżać emisję bez rewolucji infrastrukturalnej z dnia na dzień. Szerzej o liczeniu śladu węglowego floty pisaliśmy w analizie dekarbonizacji flot przez hybrydyzację.
CHERY Tiggo 7 PHEV – FAQ
W teście PIRE na blisko 1000 km średnie zużycie wyniosło poniżej 5 l/100 km, mimo że przeważała jazda na silniku spalinowym. Przy spokojnej jeździe autostradowej 120-130 km/h auto pali niecałe 6 l/100 km. Z naładowaną baterią i pełnym bakiem pokonuje ponad 1000 km.
Producent deklaruje do 90 km w trybie elektrycznym (WLTP), a w naszym teście udało się pokonać około 76 km na samej baterii 18,3 kWh. To wystarcza na pełną dobę miejskich dojazdów bez uruchamiania silnika spalinowego.
Tak, i to rzadkość w tej klasie hybryd plug-in. Tiggo 7 PHEV przyjmuje prąd stały DC z mocą do 40 kW, co pozwala uzupełnić baterię od 30 do 80% w około 20 minut. Prądem przemiennym AC ładuje się z mocą 6,6 kW. Dostępna jest też funkcja zasilania urządzeń V2L o mocy 3,3 kW.
Od 0 g/km w trybie miejskim (na prądzie), przez 69 g/km przy jeździe mieszanej 50/50, po 111 g/km w dalekiej podróży głównie na silniku spalinowym. Spalinowe SUV-y segmentu C emitują 145-157 g/km, czyli więcej w każdym scenariuszu.
Na prądzie z domowej taryfy 100 km kosztuje 25 zł, w trybie mieszanym z przewagą jazdy elektrycznej około 29 zł, a w dalekiej podróży na silniku spalinowym około 37 zł. Jeśli ładujesz na publicznej stacji DC po około 3 zł/kWh, jazda miejska na prądzie rośnie do 60 zł – pełnię oszczędności daje więc dopiero ładowanie w domu lub pod biurem.
We wrześniu 2026 roku Tiggo 7 PHEV był liderem segmentu C-SUV plug-in w Polsce (239 rejestracji), a cała marka CHERY utrzymuje drugie miejsce wśród producentów hybryd plug-in, z udziałem rynkowym rosnącym z 1,41% do 2,27% w ciągu trzech kwartałów





