Elektryczny Ford Capri to w gruncie rzeczy elektryczne daily. Nie epatuje futuryzmem, nie zmusza do nauki obsługi od nowa, nie przytłacza ekranami. Progresywność jest tu wyważona – widać ją w detalu, nie w krzyku. Ford nie postawił nowego modelu na półce z nowinkami, lecz dopracował go jako auto do codziennej, firmowej roboty. Przejechaliśmy nim blisko 1300 km i policzyliśmy wszystko, co dla firmy istotne: zużycie, ładowanie, koszt energii, utratę wartości i trzyletni rachunek wobec spalinowej konkurencji.
SPIS TREŚCI
ToggleElektryczny Ford Capri – auto elektryczne na co dzień
Wnętrze Capri jest nowoczesne bez nachalności. Centralny ekran SYNC Move o przekątnej 14,6 cala stoi pionowo i ma regulowany kąt pochylenia, a za nim ukryto schowek My Private Locker. Pod ekranem znalazła się konsola MegaConsole o pojemności 17 litrów, a nagłośnienia pilnuje system Bang & Olufsen o mocy 480 W z soundbarem wtopionym w deskę. Fotele sportowe oferują regulację w 8 kierunkach, a opcjonalnie w 18, z certyfikatem AGR dla kręgosłupa kierowcy spędzającego w aucie cały dzień.
Progresywność służy tu funkcji, nie efektowi. Materiały, układ sterowania i pozycja za kierownicą są pomyślane pod długie godziny jazdy, a nie pod pierwsze wrażenie w salonie. Bezpieczeństwo potwierdza komplet pięciu gwiazdek Euro NCAP (89% ochrony dorosłych, 86% dzieci), z asystentami Pre-Collision Assist, utrzymania pasa i monitorowania martwego pola. To auto, które po tygodniu przestaje być gadżetem, a staje się po prostu narzędziem.
Osiągi elektrycznego Forda Capri: 16,8 kWh/100km w teście 1300 km
Deklaracje producenta to jedno, droga to drugie. Na blisko 1300 km, z przewagą tras podmiejskich, elektryczny Ford Capri wziął średnio 16,8 kWh/100 km. W sprzyjających warunkach, przy około 20°C i spokojnej jeździe poza miastem, zużycie schodziło poniżej 15 kWh/100 km. Jak na auto o masie przekraczającej dwie tony i nadwoziu SUV-a coupé, to rezultat bardzo dobry.
Tabela 1. Zużycie energii w teście PIRE
| Warunki jazdy | Dystans | Zużycie |
| Trasa mieszana (autostrada + drogi podmiejskie + miasto) | ok. 1300 km | 16,8 kWh/100 km |
| Drogi podmiejskie, temp. ok. 20°C | duża część trasy | poniżej 15 kWh/100 km |
| Udział odcinków: autostrada / podmiejskie / miasto | ~400 / ~800 / ~100 km | – |
Pomiar eksploatacyjny PIRE na dystansie ok. 1300 km (ok. 400 km autostrad, 800 km dróg podmiejskich, 100 km miasta). Wersja Extended Range RWD, bateria 79 kWh.
Przełożone na zasięg oznacza to około 470 km realnej jazdy między ładowaniami przy baterii 79 kWh – z autostradowym apetytem rosnącym wraz z prędkością, bo długa, opadająca linia dachu zaczyna powyżej 120 km/h pobierać swoją daninę. W roli, do jakiej auto jest stworzone, czyli dojazdów i tras regionalnych, Capri w praktyce odrabia katalogowe obietnice. Bliźniaczy, bardziej praktyczny model z tej samej płyty rozłożyliśmy w teście Forda Explorera.
Elektryczny Ford Capri: ładowanie dokładnie według tabeli producenta
Najmocniejsza strona Capri na trasie to przewidywalność ładowania. Zmierzone w teście prędkości pokryły się z deklaracjami producenta co do kilowata, bez typowego dla części aut rozjazdu między katalogiem a stacją.
Tabela 2. Ford Capri: moc i czas ładowania DC według wersji (dane producenta)
| Wersja | Bateria | Moc DC (maks.) | 10-80% DC | AC |
| Style (190 KM, RWD) | 58 kWh | 105 kW | 28 min | 11 kW |
| Capri / Premium (286 KM, RWD) | 79 kWh | 183 kW | 26 min | 11 kW |
| AWD (340 KM, 4×4) | 77 kWh | 185 kW | 28 min | 11 kW |
Ładowanie DC 10-80%. AC 11 kW we wszystkich wersjach. Dane producenta, potwierdzone pomiarem PIRE.
Infrastruktura przestała być wymówką. Na koniec lipca 2026 roku w Polsce działało ponad 13 400 ogólnodostępnych punktów ładowania, a ponad połowa z nich to już szybkie punkty prądu stałego – w ciągu dwóch lat ich liczba niemal się podwoiła. Dla kierowcy Capri, który na trasie potrzebuje 26-minutowego postoju na uzupełnienie z 10 do 80%, gęstość sieci DC oznacza, że planowanie przystanku przestaje być loterią. Dochodzi do tego funkcja Pro Power Onboard, która z gniazda 230 V odda do 2,3 kW na zasilanie sprzętu w terenie.

Koszt ładowania elektrycznego Forda Capri
Koszt energii w aucie elektrycznym nie jest jedną liczbą – rozciąga się od kilku do kilkudziesięciu złotych na setkę, zależnie od tego, gdzie wpina się wtyczkę. Przy zmierzonym zużyciu 16,8 kWh/100 km i cenach z października 2026 roku rozpiętość wygląda tak.
Tabela 3. Koszt 100 km według sposobu ładowania
| Sposób ładowania | Cena zł/kWh | Koszt / 100 km |
| Fotowoltaika (autokonsumpcja) | 0,50 | 8,40 zł |
| Dom / firma – taryfa stała | 1,25 | 21,00 zł |
| Publiczna stacja AC | 1,99 | 33,43 zł |
| Publiczna stacja DC (do 150 kW) | 2,55 | 42,84 zł |
| Publiczna stacja HPC (od 150 kW) | 2,70 | 45,36 zł |
Ceny brutto (21.10.2026). Energia: fotowoltaika 0,50 zł/kWh, dom/firma 1,25 zł/kWh; średnie rynkowe stacji publicznych: AC 1,99, DC 2,55, HPC 2,70 zł/kWh. Zużycie 16,8 kWh/100 km.
Osobno warto policzyć wariant najmniej korzystny, czyli flotę bez własnej infrastruktury, zdaną wyłącznie na stacje publiczne. Nawet wtedy rachunek pozostaje policzalny i przewidywalny.
Tabela 4. Scenariusz wyłącznie publicznego ładowania Forda Capri (3 lata / 60 000 km)
| Scenariusz: wyłącznie stacje publiczne | Cena zł/kWh | Koszt/100 km | 3 lata / 60 000 km |
| Tylko AC | 1,99 | 33,43 zł | 20 059 zł |
| Mix publiczny (60% DC / 40% AC) | 2,33 | 39,08 zł | 23 446 zł |
| Tylko DC (do 150 kW) | 2,55 | 42,84 zł | 25 704 zł |
| Tylko HPC (od 150 kW) | 2,70 | 45,36 zł | 27 216 zł |
Przebieg 60 000 km (3 lata po 20 000 km), zużycie 16,8 kWh/100 km. Ceny jak wyżej. GreenWay z abonamentem (DC 2,10 zł/kWh) obniża koszt tylko-DC do ok. 21 168 zł.
Różnica między garażem a autostradą sięga pięciokrotności. Firma z własną ładowarką lub fotowoltaiką jeździ za 8-21 zł na 100 km, czyli taniej niż jakikolwiek spalinowy odpowiednik. Flota zdana wyłącznie na szybkie stacje publiczne zapłaci 43-45 zł na 100 km, zbliżając się do kosztu benzyny – ale nawet wtedy nie przekracza go, a jednocześnie zyskuje wszystkie przewagi podatkowe auta zeroemisyjnego. Mechanizm taryf i optymalizacji ładowania rozłożyliśmy w poradniku o kosztach ładowania i taryfach.
Wartość rezydualna trzyma się mocno
W firmowym rachunku to nie prąd, lecz utrata wartości jest największą pozycją. Tu elektryczny Capri zaskakuje pozytywnie: prognoza Info-Ekspert wycenia utrzymanie wartości po 36 miesiącach i przebiegu 20 000 km rocznie na 52,2-52,6%, zależnie od wersji – powyżej poziomu typowego dla spalinowych SUV-ów tej klasy.
Pełny obraz daje dopiero zderzenie utraty wartości z kosztem energii i serwisu. Poniższe TCO obejmuje trzy lata i 60 000 km, przy ładowaniu flotowym (70% taryfa domowa lub firmowa, 30% szybka stacja publiczna).
Tabela 6. Elektryczny Ford Capri: całkowity koszt posiadania (TCO) według wersji – 3 lata / 60 000 km
| Składnik (3 lata / 60 000 km) | Style 58 | Capri 79 | AWD 77 |
| Utrata wartości (Info-Ekspert) | 102 858 zł | 109 968 zł | 119 700 zł |
| Energia (ład. flotowe) | 16 531 zł | 16 531 zł | 16 531 zł |
| Serwis i obsługa | 2 500 zł | 2 500 zł | 2 500 zł |
| Razem | 121 889 zł | 128 999 zł | 138 731 zł |
| Koszt na kilometr | 2,03 zł | 2,15 zł | 2,31 zł |
Kalkulacja PIRE, wartości brutto. Utrata wartości wg Info-Ekspert, energia 16,8 kWh/100 km przy stawce mieszanej 1,64 zł/kWh, serwis i obsługa 2500 zł. Wysoki koszt na kilometr bierze się z połączenia wysokiej ceny auta z umiarkowanym przebiegiem 20 000 km rocznie – przy intensywniejszym użytkowaniu przewaga taniej energii narasta.
Elektryczny Ford Capri kontra spalinowe SUV-y w firmowym rachunku
Najciekawsze pytanie brzmi: czy w firmie elektryczny Capri broni się wobec spalinowych SUV-ów segmentu, takich jak Volkswagen Tiguan, Kia Sportage czy Nissan Qashqai. Zestawienie trzeba czytać uczciwie – Capri jest droższy w zakupie i więcej traci nominalnie, bo startuje z wyższego pułapu cenowego i oferuje 286 KM wobec 150-158 KM popularnych wersji benzynowych.
Tabela 7. Ford Capri wobec spalinowych rywali segmentu – ujęcie firmowe
| Pozycja (3 lata / 60 000 km) | Ford Capri 79 (286 KM) | VW Tiguan 1.5 (150) | Kia Sportage 1.6 (150) | Nissan Qashqai 1.3 (158) |
| Cena od (brutto) | 201 250 zł | ~155 000 zł | 148 500 zł | 142 300 zł |
| Paliwo / energia | 16 531 zł | 26 130 zł | 27 336 zł | 25 326 zł |
| Serwis | 2 500 zł | 4 500 zł | 4 000 zł | 4 000 zł |
| Utrata wartości (RV) | 109 968 zł (52,6%) | ~77 500 zł | ~71 280 zł | ~71 150 zł |
| Limit KUP | 225 000 zł | 100 000 zł | 100 000 zł | 100 000 zł |
| Ryczałt (podatek) za użytek prywatny | 250 zł/mies. | 400 zł/mies. | 400 zł/mies. | 400 zł/mies. |
Ceny i spalanie wg cenników 2026 (Pb95 6,70 zł/l). Energia Capri wg scenariusza flotowego. Wartość rezydualna Capri wg Info-Ekspert (52,6%); dla aut spalinowych przyjęto rynkowe ok. 50-52% po 3 latach/60 000 km. Limit KUP: auto zeroemisyjne 225 000 zł, spalinowe (emisja od 50 g CO2/km) 100 000 zł od 2026 r.
Przewaga Forda Capri leży w strukturze firmowych kosztów. Energia pochłania 16,5 tys. zł tam, gdzie benzyniaki biorą 25-27 tys. zł; serwis elektryka jest o połowę tańszy; a kluczowy jest limit amortyzacji – auto zeroemisyjne wrzuca w koszty 225 000 zł wobec zaledwie 100 000 zł dla spalinowego SUV-a. Do tego ryczałt za użytek prywatny to 250 zł zamiast 400 zł miesięcznie. Zestawione z popularnymi wersjami 150-konnymi Capri wciąż niesie dopłatę, ale porównane z mocą i wyposażeniem – gdzie spalinowe odpowiedniki 190-210 KM w wysokich wersjach kosztują 190-210 tys. zł – różnica w zakupie niemal znika, a trzyletni rachunek przechyla się na stronę elektryka. Pełną metodykę liczenia takiego kosztu opisaliśmy w przewodniku po TCO samochodu niskoemisyjnego.
Co Ford daje wymagającym przedsiębiorcom
Capri wchodzi do firm z rozbudowanym zapleczem finansowym i serwisowym importera. Finansowanie prowadzą dwa filary: Ford Wynajem obsługiwany przez Arval Service Lease (wynajem długoterminowy na 24-60 miesięcy, z ratą obejmującą auto, ubezpieczenie i serwis) oraz Ford Leasing i Ford Leasing Opcje w rękach Santander Consumer Multirent (leasing operacyjny na 24-72 miesiące, z wpłatą własną od 0% i gwarantowaną wartością odkupu w wariancie Opcje).
Dla floty liczy się jednak to, co zdejmuje pracę z menedżera. Ford dokłada karty paliwowo-ładowania Orlen, BP, Shell i GreenWay z odroczoną płatnością i jedną zbiorczą fakturą, pakiety ubezpieczeń GAP i LIFE, całodobowy assistance w większości krajów Europy oraz serwis w autoryzowanej sieci z sezonową wymianą opon. Każdy elektryk marki wspiera 8-letni pakiet z czterema przeglądami i darmową trójfazową ładowarką Wallbox o wartości 4500 zł. Do tego dochodzi twardy argument księgowy, czyli limit amortyzacji 225 000 zł dla aut zeroemisyjnych wobec 100 000 zł dla spalinowych. Szczegóły oferty finansowej marka opisuje na stronie finansowania Forda dla firm.
Dla kogo elektryczny Ford Capri
Ford Capri z napędem elektrycznym nie jest najtańszym autem do firmy i nie udaje, że nim jest. Jest natomiast jednym z lepiej policzonych. Łączy realne 16,8 kWh/100 km, ładowanie dokładnie takie, jak obiecuje producent, mocną wartość rezydualną powyżej 52% i komplet przewag podatkowych auta zeroemisyjnego.
Najwięcej zyska firma, która zapewni autu ładowanie we własnym zakresie i wykorzysta pełny limit amortyzacji – wtedy koszt energii spada do kilkunastu złotych na setkę, a różnica wobec spalinowego SUV-a topnieje. Dla kadry, która spędza w aucie cały dzień, Capri oferuje wyciszone, dobrze wykończone i bezpieczne miejsce pracy, a przy okazji dostęp do stref czystego transportu i odporność na wahania cen paliw. To propozycja dla floty, która liczy w perspektywie trzech lat, a nie jednej faktury. Pełną specyfikację i konfigurator znajdziesz na oficjalnej stronie elektrycznego Forda Capri.
Elektryczny Ford Capri – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
W teście PIRE na dystansie około 1300 km średnie zużycie wyniosło 16,8 kWh/100 km, a na drogach podmiejskich w temperaturze około 20°C spadało poniżej 15 kWh/100 km. Trasę tworzyło około 400 km autostrad, 800 km dróg podmiejskich i 100 km miasta.
Przy zmierzonym zużyciu 16,8 kWh/100 km bateria 79 kWh daje realnie około 470 km na jednym ładowaniu. Katalogowy zasięg WLTP wersji Extended Range RWD sięga 627 km, wersji bazowej 58 kWh do 464 km.
Wersja 79 kWh (286 KM) przyjmuje prąd stały z mocą do 183 kW i ładuje się od 10 do 80% w 26 minut. Topowa AWD 77 kWh osiąga 185 kW (28 min), a bazowa 58 kWh 105 kW (28 min). Ładowanie prądem przemiennym AC przebiega z mocą 11 kW. W teście PIRE prędkości ładowania pokryły się z danymi producenta.
Przy ładowaniu w domu lub w firmie (1,25 zł/kWh) to 21 zł na 100 km, z własnej fotowoltaiki 8,40 zł. Na publicznej stacji AC koszt rośnie do 33,43 zł, na szybkiej DC do 42,84 zł, a na ultraszybkiej HPC do 45,36 zł na 100 km.
Przy 60 000 km (3 lata po 20 000 km) ładowanie tylko prądem przemiennym AC to 20 059 zł, mix publiczny 23 446 zł, wyłącznie szybkie DC 25 704 zł, a wyłącznie ultraszybkie HPC 27 216 zł. Abonament sieciowy obniża te kwoty o kilkanaście procent.




